Board 103

   Board 103

 

  Login | History | Milestones | Executive | Links | Meetings | Locations | Tournaments| Awards | FAQ

Upcoming Tournaments!

For Elementary School tournament inquiries, please contact:

Ted Grys

For Summer tournament inquiries (between March 15 and August 31st), please contact:

John Turcot

For all other tournament inquiries (between September 1st and March 14th), please contact:

 

Pat Kenny

 
Start DateEnd DateLocationTypeDescription
2023-09-15 2023-09-17Purple and While girls UWO locationsHigh School GirlsThirty two (32) TEAMS Nathan McKinnon
2023-09-22 2023-09-23Catholic Central (CCH)Junior GirlsKatie Tucker to provide details
2023-09-28 2023-09-29Westminster High SchoolSenior GirlsThursday 3:00 to 7:30 (4 games) Friday 8:30 to 7:00 (8 games) James Lefler
2023-10-11 2023-10-12Emily Carr PSElementaryWednesday & Thursday, 4pm - 8:30pm, 2 Gyms, 14 games total each night
2023-10-13 2023-10-14Fanshawe College Three gymsSenior GirlsNev Carson to provide details
2023-10-20 2023-10-21John Paul 2 and other sites tbdJr and Sr girls Sixteen teams at each age group Peter Malcolmson
2023-10-26 2023-10-27Westminster High SchoolJunior GirlsFour games Thursday 3:30 pm start Friday eight games start 8:30 am Twelve total
2023-10-28 2023-10-28JP 2U14 BoysPhil Ferreira to confirm times and number of games
2023-10-29 2023-10-29JP 2U 15 Boys OrionThree games 11:30/1:00/2:30 John S
2023-10-29 2023-10-29Carling Heights (CHOC) two gyms( eight games total) in each 1:30 to 6:00U13 U14 girlsRamblers U13/14 girls four games in each gym at CHOC 1:30/3:00/4:30/6:00
2023-11-03 2023-11-04Westmount PSElementary Girls2 Gyms, 12 games on Friday, 1 Gym, 5 games on Saturday morning
2023-11-03 2023-11-03HB Beal SSElementary Girls3 Gyms, 14 games total
2023-11-04 2023-11-04Thorndale Community CentreU12 and U14 BoysU12 Boys 9:00/10:30/12:00 U14 Boys 1:30 to 8:00 six games Kim Bondame
2023-11-10 2023-11-10HB Beal SSElementary Boys3 Gyms, 14 games total
2023-11-11 2023-11-12 Saturday/Sunday STA and MTSU14 Boys Ramblers Fourteen Saturday and 10 Sunday as per Serge (invoice)
2023-11-12 2023-11-12Carling Heights (CHOC) two gyms six games in each 9:00 startU10 and U 12 GirlsRAMBLERS Sunday six games 9:00 to 4:30 in each gym
2023-11-14 2023-11-14West Oaks FIPSElementary4 teams, 6 games
2023-11-18 2023-11-18Catholic Central (CCH)Ramblers U10 boysThree games 11:30/1:15/3:00, U10 use new and seniors officials one game each Matt B
2023-11-18 2023-11-18John Paul 2U13 Boys OrionThree games 11:00/12:30/2:00 Leslie Potter
2023-11-19 2023-11-19Carling Heights (CHOC) two gyms six games in each 9:00 startU11 and U 12 GirlsRAMBLERS Sunday six games 9:00 to 4:30 in each gym
2023-11-24 2023-11-24Holy Cross SSJr Boys high schoolFour games 8:30 start Karl A
2023-11-25 2023-11-25John Paul 2Senior BoysSix games 10:00 to 5:30 John S
2023-11-26 2023-11-26Carling Heights (CHOC) two gyms six games in each 9:00 startU 9 and U 11 BoysRAMBLERS Sunday six games 9:00 to 4:30 in each gym
2023-12-01 2023-12-02John Paul 2 eight teamsHigh school boys Jr Furfaro MemorialFriday 12:30 to 5:00 (4 gms) Saturday 9:00 to 7:30 (8 gms) John S
2023-12-03 2023-12-03Carling Heights (CHOC) two gyms six games in each 9:00 startU13 Boys and Girls U16&19 girlsCourt one U13/Court two U16&19 shot clock
2023-12-03 2023-12-03Mother Teresa CHSRambler House League Boys, U12 & U14Total 16 Run Time games, 2 gyms, Rookie & senior officials together
2023-12-03 2023-12-03Sir Wilfrid Laurier SSU 17 girlsFour games 10:00/11:30 1:00/2:30 Invoice Mark T
2023-12-07 2023-12-08TVDSB Elementary FinalsElementary Boys & GirlsVarious locations, details to follow
2023-12-08 2023-12-09John Paul 2 eight teamsHigh School Sr Furfaro memorialFriday 12:30 to 5:00 (4 gms) Saturday 9:00 to 7:30 (8 gms) John S
2023-12-08 2023-12-09Oakridge SS and STA (Saturday am)Senior BoysFriday Oakridge 6 games 12:00/Saturday STA 9:00/10:30 Oakridge Saturday 9:00 eight games
2023-12-10 2023-12-10Carling Heights (CHOC) two gyms six games in each 9:00 startU10 Boys and GirlsRAMBLERS Sunday six games 9:00 to 4:30 in each gym
2023-12-12 2023-12-12Oakridge SSNight of Excellence All Star Elementary Girls/Boys4 games, starting at 4:30, Volunteer Service
2023-12-14 2023-12-15Westminster High SchoolJr BoysThursday 3:00 to 7:30 (4 games) Friday 8:30 to 7:00 (8 games) Nicolaas Lau
2023-12-15 2023-12-17John Paul 2CYO U16 GirlsFriday 4:00 start 4 games/Saturday 8:30 start eight games/ Sunday 9:00 start four games times
2023-12-15 2023-12-16Saunders Secondary SchoolSenior BoysEight games Friday/Four games Saturday Jamie Clark
2023-12-16 2023-12-16Saint Andre Bessette(SAB)U12/U14 Girls St Thomas ShockU12 @ 9:00/10:30/12:00 U14 @ 1:30/3:00/4:30 Betsy McClure
2023-12-16 2023-12-16Catholic Central (CCH)U 11 girls Gold MedalThree games 11:00/12:30/2:00 Pierre Matthew
2023-12-17 2023-12-17St Thomas Aquinas STAOBL Boys U14 rate $60Seven games 9:00/10:30/12:00/1:30/3:00/4:30/6:00
2023-12-28 2023-12-29UWO multiple sites TBDPurple and White senior boys high schoolestimated 20 teams Brad C to provide draw
2024-01-11 2024-01-12Westminster High SchoolSenior BoysThursday 3:00 to 7:30 (4 games) Friday 8:30 to 7:00 (8 games) James Lefler
2024-01-12 2024-01-13Fanshawe College Senior Boys High SchoolTwelve teams Nev Carson
2024-01-13 2024-01-14John Paul 2U10 Boys St Thomas Shock coach Rich CGame times Saturday 9:00 to 6:00 Sunday 9:00 to 4:30
2024-01-19 2024-01-20Saunders Secondary SchoolSenior BoysEight games Friday/Four games Saturday Jamie Clark
2024-01-19 2024-01-20John Paul 2 eight teamsForest City Shootout SrFriday 3:00 to 7:30 ( 4 games) Saturday 9:00 to 7:30 (8 games)
2024-01-20 2024-01-21RMC largeU19 Ladies St Thomas Shock Karen Lawrence Saturday Eight games 9:00 start Sunday Four games 9:00 start
2024-01-21 2024-01-21Catholic Central (CCH)U 11 girls 86ers club Lisa SantandeaThree games 10:30/12:00/1:30
2024-01-26 2024-01-26London Christian SSElementary Boys/GirlsAll day, 2 gyms, Run Time
2024-01-26 2024-01-27Saunders Secondary SchoolJr Boys eight games Friday/four games SaturdayJamie Clark to provide details
2024-01-29 2024-01-29London Christian SSElementary Boys/GirlsAll day, 2 gyms, Run Time
2024-02-02 2024-02-03Saint Andre Bessette(SAB)Jr Boys High SchoolTracey Swift to provide game number and times
2024-02-02 2024-02-03Catholic Central (CCH)Sr High School BoysEight teams six Friday 12:00 start Saturday six games 9:00 start
2024-02-04 2024-02-04Regina Mundi RMC largeGold Medal U11 9:00/10:30,12:00/1:30,3:00/4:30 six games Matt Pierre
2024-02-10 2024-02-10Strathroy S.S.Girls U 14/19Six games 8:30 U14/U14, U14,/U19, U19/U19 Tim E Saints
2024-02-10 2024-02-11John Paul 2OBL U10 Girls hosted by St Thomas Shock9:00/10:30,12:00/1:30,3:00/4:30 and 6:00 both days Casey H
2024-02-10 2024-02-11RMC largeOBL U12 GirlsSaturday/Sunday seven games each day 9:00 am to 6:00 pm Vickey Gold Medal
2024-02-11 2024-02-11Sunday only MTS booking amended from three day tournamentU12 Boys Ramblers Kim BFebruary 11 11:30/1:00
2024-02-17 2024-02-17Regina Mundi RMC largeU14 Boys Shock Casey H OBA invoice Shock7 games schedule to come. 9:00 to 6:00
2024-02-17 2024-02-18Catholic Central (CCH)U 13 girls OBA or OBL for feesMandy to provide times, seven games both days
2024-02-23 2024-02-25John Paul 2CYO U16 GirlsFriday 4:00 start 4 games/Saturday 8:30 start eight games/ Sunday 9:00 start four games
2024-02-23 2024-02-25Dorchester Friday MTS Saturday/SundayU12 BoysFriday 4 games 3:00 start Saturday 8 games 9:00 start Sunday 9:00 start 6 games Kim B Ramblers
2024-02-24 2024-02-25Regina Mundi RMC largeOBL U13 Boys Hosted by St Thomas Shock9:00/10:30,12:00/1:30,3:00/4:30 and 6:00 both days Casey H
2024-02-24 2024-02-24Dorchester CCU16 Boys Gold MedalThree games 5:30/7:00/8:30 Jesse Coulas
2024-03-01 2024-03-03Mother Teresa SSU13 girls P LambertFriday 4:00 start 4 games/Saturday 9:00 start eight games/ Sunday 9:00 start four games times
2024-03-02 2024-03-02Dorchester CCU15 Boys Gold MedalThree games 5:30/7:00/8:30 Jesse Coulas
2024-03-02 2024-03-02Clarke Road SSU10 Boys St Thomas Shock coach Rich CSaturday only 9:00/10:30, 12:00/1:30, 3:00/4:30 convenor Rich C
2024-03-17 2024-03-17Mother Teresa MTSU14 Boys RamblersThree games 0900/1030/1200
2024-03-23 2024-03-23John Paul 2U13 boys OBA9:00 start last 4:30 Leslie Potter
2024-04-04 2024-04-05MTSElementary Boys/Girls4pm - 9pm, both days
2024-04-06 2024-04-06Thorndale Community CentreOBA U12 BoysSix games; 845 am to 545 pm London Ramblers
2024-04-06 2024-04-07John Paul 2OBL U16 GirlsSix games each day; 9am to 6 pm London CYO hosting
2024-04-13 2024-04-14Catholic Central OBL U19 Become OneSeven games each day; 9 am - 6 pm starts
2024-04-13 2024-04-14John Paul IIOBA U14 BoysFive games each day; 9:00am to 4:30 pm starts; St. Thomas Shock hosting
2024-04-18 2024-04-19West Oaks PSElementary Boys & Girls6 games each day, 4pm - 8pm
2024-04-20 2024-04-20MTSU17/U19Strive Hoops; 3 game mini tournament
2024-04-20 2024-04-20LucasSpecial Olympics2 gyms; number of games TBD; 9 am - 3 pm
2024-04-21 2024-04-21Carling Heights (CHOC) U15 Boys/U19 Women RAMBLERS Sunday six games 9:00 to 4:30; one gym, alternating age groups
2024-04-26 2024-04-26MTSCTAA Elementary Finals Boys/Girls6 games
2024-04-27 2024-04-28John Paul II & Mother TeresaOBL U15 Boys (2 divisions)7 games/day Saturday & Sunday - 0900 to 1800 starts, at each location
2024-04-30 2024-05-01Emily Carr PSJunior Elementary Boys/GirlsTBA
2024-05-10 2024-05-11Dorchester Community CentreOBA U15 BoysGold Medal Mini Tourney 3 games 1730/1900/2030
2024-05-10 2024-05-10Dorchester Community CentreOBA U16Gold Medal Mini Tourney 3 games 1730/1900/2030
2024-07-20 2024-07-21Carling Heights (CHOC) & Thorndale CCOBA U13 & U14 BoysBoth gyms; Sat - 7 or 8 games in each age group 0900-1930 starts; Sun - 2 U14 games in Thorndale
COPYRIGHT, 2002 Mark Stevens, Adam Zochowski, All Rights Reserved

Anonymous User: 1
Session id: 5d7d028cbceefacc9932e21530ea80ec
Date:
2024-05-27